Results: 2018 USATF East Region and New England Masters Indoor Track & Field Championships

2018 USATF East Region and New England Masters Indoor Track & Field Championships
Providence Career and Technical Academy, Providence, RI
Sunday, January 28, 2018

3000 Meter Race Walk

1. Edward O’Rourke III  M56 New England Walkers           15:45.48
2. Robert Keating          M70 New England Walkers           17:06.50
3. Maryanne Daniel       W59 Connecticut Racewalkers      17:18.44
4. Stephen Peckiconis  M58 Cambridge Sports Union       18:30.80
5. Barry Blake               M63 Shore Athletic Club                18:41.76
6. John Fredericks        M70 Freehold Area Running Club   20:47.93

Judges: Steve Vaitones, Ron Daniel, Pam Allie-Morrill

(Photo courtesy of USATF-NE)

Results: 2018 Greater Boston TC Invitational

2018 Greater Boston TC Invitational
Gordon Indoor Track, Harvard University
Boston, MA
Sunday, January 21, 2018

3000 Meter Race Walk (Co-Ed)
1. Conway, Chelsea       Shore AC                          15:08.10
2. Allen, Maegan            New England Walkers       15:27.65
3. Zoyhofski, Rachel      Unattached                        15:49.08
4. Burgess, Moira          LA Racewalkers                 16:21.92
5. Bickford, Hayley         Gorham Track                   17:13.69
6. Keating, Bob              New England Walkers       17:18.93
7. Peckiconis, Stephen   Cambridge Sports Union  18:23.80
8. Smith, Morris              Waltham Track Club          19:00.95
—Allen, Nolan                 New England Walkers       DNF
—Hallal, Julien                Doherty                             DQ
—Lamont, Dylan            Gorham Track                    DNS

Judges: Tom Menendez, Todd Bickford, Steve Vaitones, Justin Kuo, Rich McElvery

2018 USATF New England Race Walk Grand Prix Standings

After the first 2018 USATF New England Race Walk Grand Prix race, the Tom Knatt One Mile Race Walk/USATF-NE Indoor One Mile Race Walk Championships, here are the standings.

The next Grand Prix event will be the Dartmouth Relays at Dartmouth College in Hanover, NH on Sunday, January 7th. Registration deadline is Wednesday, Jan. 3rd, 6:00 p.m. More information and registration can be found at http://www.lancertiming.com/dartmouthrelays/DRschedule.htm.

Men
1. Bob Keating           86.73
2. Ed O’Rourke          83.37
3. Dylan Lamont        73.44
4. Charlie Mansbach  72.83
5. Tom Knatt              72.19
6. Will Smith               67.55

Women
1. Maryanne Daniel     84.24
2. Maegan Allen          78.73
3. Kayla Allen              77.27
4. Stephanie Lyness    70.97
5. Haley Bickford         69.53
6. Moira Burgess         67.11
7. Val Vaitones             65.94
8. Stefanie Meacham   62.90
9. Vera Vaitones           56.92

Results: 2017 Tom Knatt One Mile Race Walk/USATF-NE Indoor One Mile Race Walk Championship

2017 Tom Knatt One Mile Race Walk/USATF-NE Indoor One Mile Race Walk Championship
Don Shobrys and Carol Aronson Indoor Track, M.I.T., Cambridge, MA
Saturday, December 16, 2017

Here are results of the 4th annual Tom Knatt One Mile Race Walk, held at M.I.T., in Cambridge MA on Saturday, Dec 16, 2017.
Men's mile race walk
===============================================================================
  Pl Name                 Team                       Time Note                 
===============================================================================
   1 O'ROURKE, Ed         NEW                     8:01.56                      
     3.11 (3.11)              59.37 (56.27)            1:57.63 (58.26)          
     2:55.91 (58.29)          3:57.78 (1:01.87)        4:59.98 (1:02.20)        
     6:02.12 (1:02.15)        7:03.46 (1:01.34)        

   2 LAMONT, Dylan        Gorham HS               8:01.71                      
     3.30 (3.30)              59.17 (55.87)            1:57.98 (58.82)          
     2:56.73 (58.75)          3:59.21 (1:02.49)        5:01.57 (1:02.36)        
     6:03.67 (1:02.11)        7:07.37 (1:03.71)        

   3 KEATING, Robert      NEW                     8:56.38                      
     3.44 (3.44)              1:04.34 (1:00.90)        2:11.34 (1:07.01)        
     3:18.67 (1:07.33)        4:26.53 (1:07.86)        5:35.20 (1:08.68)        
     6:44.03 (1:08.83)        7:51.65 (1:07.63)        

   4 SMITH, Will          Waltham TC              9:02.46                      
     3.53 (3.53)              1:01.35 (57.83)          2:08.01 (1:06.67)        
     3:16.86 (1:08.86)        4:28.36 (1:11.50)        5:38.93 (1:10.58)        
     6:50.85 (1:11.92)        8:00.61 (1:09.77)        

   5 MANSBACH, Charlie    NEW                    11:03.48                      
     4.45 (4.45)              1:18.24 (1:13.79)        2:40.87 (1:22.63)        
     4:04.26 (1:23.40)        5:27.86 (1:23.60)        6:51.42 (1:23.57)        
     8:16.07 (1:24.65)        9:41.07 (1:25.01)        

   6 KNATT, Thomas        NEW                    11:46.73                      
     4.02 (4.02)              1:20.13 (1:16.12)        2:47.16 (1:27.03)        
     4:16.51 (1:29.36)        5:44.01 (1:27.50)        7:13.70 (1:29.69)        
     8:45.97 (1:32.28)        10:16.75 (1:30.79)       


     BUTLER, Greg                                      DQ                      
    
Women's Race Walk
===============================================================================
  Pl Name                 Team                       Time Note                 
===============================================================================
   1 ALLEN, Maegan        New England Walkers     7:56.70                      
     3.29 (3.29)              56.92 (53.64)            1:53.58 (56.66)          
     2:52.27 (58.70)          3:53.33 (1:01.06)        4:54.43 (1:01.11)        
     5:54.79 (1:00.36)        6:56.00 (1:01.22)        

   2 ALLEN, Kayla         LA Race Walkers         8:05.34                      
     3.22 (3.22)              57.16 (53.95)            1:53.91 (56.76)          
     2:51.43 (57.52)          3:52.84 (1:01.41)        4:56.35 (1:03.51)        
     6:00.54 (1:04.20)        7:04.10 (1:03.56)        

   3 ZOYHOFSKI, Rachel    Unattached              8:15.08                      
     3.38 (3.38)              59.12 (55.75)            2:01.05 (1:01.93)        
     3:04.04 (1:02.99)        4:06.92 (1:02.89)        5:09.71 (1:02.80)        
     6:13.57 (1:03.86)        7:15.49 (1:01.93)        

   4 RIEGEL, Sophie       Gorham HS               8:39.76                      
     3.62 (3.62)              1:01.15 (57.53)          2:03.98 (1:02.84)        
     3:07.79 (1:03.82)        4:13.57 (1:05.78)        5:20.27 (1:06.71)        
     6:27.12 (1:06.85)        7:34.19 (1:07.08)        

   5 DANIEL, Maryanne     Connecticut RW          8:44.99                      
     3.48 (3.48)              1:03.26 (59.79)          2:07.59 (1:04.33)        
     3:12.85 (1:05.27)        4:18.99 (1:06.14)        5:26.75 (1:07.77)        
     6:35.00 (1:08.26)        7:43.49 (1:08.50)        

   6 BICKFORD, Haley      Gorham HS               8:46.61                      
     3.83 (3.83)              1:03.39 (59.56)          2:07.02 (1:03.64)        
     3:11.49 (1:04.48)        4:18.43 (1:06.94)        5:26.35 (1:07.92)        
     6:35.51 (1:09.17)        7:44.67 (1:09.16)        

   7 BURGUESS, Moira      Maine RW                9:05.45                      
     3.72 (3.72)              1:08.64 (1:04.92)        2:16.82 (1:08.18)        
     3:24.76 (1:07.95)        4:33.12 (1:08.36)        5:41.44 (1:08.33)        
     6:50.88 (1:09.44)        7:59.66 (1:08.79)        

   8 VAITONES, Val        NEW                     9:08.64                      
     3.49 (3.49)              1:01.68 (58.19)          2:04.55 (1:02.87)        
     3:10.73 (1:06.19)        4:21.22 (1:10.50)        5:34.80 (1:13.58)        
     6:48.76 (1:13.97)        8:00.63 (1:11.87)        

   9 MEACHAM, Stefanie    Gorham HS               9:56.30                      
     4.04 (4.04)              1:12.21 (1:08.17)        2:24.76 (1:12.56)        
     3:39.51 (1:14.76)        4:55.61 (1:16.11)        6:11.82 (1:16.21)        
     7:27.66 (1:15.85)        8:43.76 (1:16.10)        

  10 VAITONES, Vera       NEW                    10:35.02                      
     4.03 (4.03)              1:16.08 (1:12.05)        2:36.92 (1:20.84)        
     3:57.89 (1:20.98)        5:18.33 (1:20.44)        6:34.45 (1:16.13)        
     7:56.07 (1:21.63)        9:20.64 (1:24.57)        

  11 LYNESS, Stephanie    Connecticut RW         10:35.73                      
     4.34 (4.34)              1:15.46 (1:11.12)        2:36.28 (1:20.83)        
     3:56.10 (1:19.82)        5:16.71 (1:20.62)        6:36.63 (1:19.92)        
     8:01.36 (1:24.73)        9:23.53 (1:22.18)  

Judges: Steve Vaitones, Tom Menendez, Ed Vaitones, Ron Daniel, Rich McElvery, Tom Knatt (Women’s race only)
 Thank you. —  Justin

Results: 2017 CT Association 1600m, 5000m, 10000m RW Championship

2017 CT Association 1600m, 5000m, 10000m RW Championship

Sunday, November 5, 2017
Peter’s Recreational Complex, Clinton, CT
Weather: Cloudy, 57 degrees

Our numbers are tiny but we managed to have athletes from MA, NH and NY. Wonderful to see the young walkers looking good! At least one Penn Relays/National Jr Nationals qualifier.  Welcome back after 10 years of absence, Steph Lyness, impressive first race back after only 1 month of training.

1600m Race Walk
1. 11:29 Steph Lyness, 61 Guilford, CT CTRW — 1st Open/Master

5000m CT Association Championship
Men:
1. 42:20 Gus Davis, 79 CTRW Orange CT — 1st Open/Master

Women:
1. 25:51 Audrey Fox, 17 New Rochelle HS — 1st Open/Jr
2. 31:16 Julissa Oceguera, 15 New Rochelle HS — 2nd Open/Jr
3. 36:56 Saba Ho-Rezvani, 15 New Rochelle HS — 3rd Open/Jr

10,000m CT Association Championship
Men:
1. 55:44  Ed O’Rourke,  56 NEWalkers, Groton, MA — 1st Open/Masters
2. 1:01:11 Tom Finn, 61 CTRW, Southington, CT — 1st CT/ 2nd overall/Mastery
3. 1:03:30 Bob Keating, 70 NEWalkers, Nashua, NH — 3rd overall/ 1st Master 70+
4. 1:14:22 Charlie Mansbach, 73 NEWalkers, Waban, MA — 4th overall/ 2nd Master 70+

Women:
1. 58:42 Kayla Torres, 18 Walk USA, Sayville, NY – 1st Overall/ 1st Jr

Thanks to:
Geoff Bye for registration/ finish line
A big thank you to Bob Gemske for bringing the clock, even though our number are few, it helps it feel more official.
We greatly appreciate Jean Tenan, Gary Westerfield, Shawn and Deb Fredrick coming the distance to judge. Rounding out our judging crew was Ron Daniel.
Our lap counters/timers,- Mr. Torres, Gail Larkin and Luke Torrellas
Great to see Rich McElvery come down and take pictures of the group and help with the finish line.

Results: USATF New England Open & Masters Championships

USATF New England Open & Masters Championships
College of the Holy Cross, Worcester, MA
Saturday, July 29, 2017
Weather: Low 70’s, overcast, breezy

Mixed 3000 Meter Race Walk
1. Yvan Bechard           M55 Canada                            14:38.15 (CAN M50 Record)
2. Edward O’Rourke II  M55 New England Walkers       16:00.03
3. Stephen Peckiconis  M58 Cambridge Sports Union  18:41.74
4. Valentina Vaitones    W20 New England Walkers       20:01.04 (1st Women)
5. Brian Savilonis          M67 New England Walkers       20:07.40
6. Morgan Bell             W14 Haverhill Elite                     20:58.65 (2nd Women)
7. Charles Mansbach   M72 New England Walkers        21:37.72
8. Gustave Davis          M79 Connecticut Racewalkers  24:15.14

Judges: Rich McElvery, Ed Vaitones, Tom Knatt, Steve Vaitones

Results: 2017 Bay State Games

2017 Bay State Games
Fitchburg State University, Fitchburg, MA
Saturday, July 15, 2017
Weather: Overcast, 65-degrees, humid

Mixed 3000 Meter Race Walk
1. O’Rourke, Ed                 M55 Groton, MA            15:59.33
2. Peckiconis, Stephen      M58 Roslindale, MA       18:36.63
3. Savilonis, Brian              M67 Princeton, MA        18:58.06
4. Mansbach, Charles        M72 Waban, MA            21:15.46

Results: USATF Region I Track & Field Championships

USATF Region I Track & Field Championships
Fitchburg State University, Fitchburg MA
Saturday, July 8, 2017
Weather: Partly cloudy, 80 degrees, humid

1500 Meter Race Walk
1. Thomas, Brenna          Waltham Track        9:04.70 (1st 9-10 Girls)
2. Bush, Sarah                 Unattached            9:30.40 (1st 11-12 Girls)
3. McDonald, Rowan       Unattached             9:34.00 (1st 9-10 Boys)
4. Schretzenmeyer, El      Danbury Flyers        9:50.30 (2nd 11-12 Girls)
5. Coisman, Max             Danbury Flyers       10:12.60 (1st 11-12 Boys)
6. Wiltshire, Katie             Five Points             10:45.40 (3rd 11-12 Girls)
7. Johnson, Aaron           Clcf Panther           11:43.80 (2nd 9-10 Boys)
8. Ehler, Taylor                 Waltham Track       12:02.40 (2nd 9-10 Girls)
9. Piwowar, Alexander     Nitehawks Sports   12:36.00 (2nd 11-12 Boys)
10. Trefts, Adeleine            Unattached           14:17.40 (3rd 9-10 Girls)
—  Coonradt, Lucas           Unattached                       DQ (9-10 Boys)

3000 Meter Race Walk
1. Allen, Nolan                 Unattached            16:00.77 (1st 17-18 Men)
2. Grover, Jessica            Unattached            16:42.78 (1st 15-16 Girls)
3. Thomas, Michael         Waltham Track        16:46.90 (1st 13-14 Boys)
4. Caira, Alessia               Waltham Track        16:50.67 (2nd 15-16 Girls)
5. Trefts, Izabelle              Unattached             18:15.34 (1st 13-14 Girls)
6. Ormsby, Jodi-kay        Vo2max Track          19:32.34 (2nd 13-14 Girls)
7. Jarosz, Braden            Unattached             19:38.98 (1st 15-16 Boys)
8. Schonenberg, Gilli       In Motion                 19:44.62 (3rd 13-14 Girls)
9. Smith, Morris               Waltham Track        20:08.65 (2nd 13-14 Boys)
10. Bell, Morgan                Haverhill Elite          20:41.16 (4th 13-14 Girls)
11. Rivera, Eliana               New Fairfield          21:02.18 (5th 13-14 Girls)

Judges: Ed Vaitones, Rich McElvery, Steve Vaitones

Results: 2017 USATF-NE Junior Olympic Track & Field Championships

2017 USATF-NE Junior Olympic Track & Field Championships
Saturday, June 17, 2017
Fitchburg State University, Fitchburg MA
Weather: Overcast, humid, mid-60 degrees

1500m Race Walk
1. Allen, Nolan               Unattached              7:23.22 (1st 17-18 Men)
2. Caira, Alessia           Waltham Track         7:52.51 (1st 15-16 Girls)
3. Thomas, Michael     Waltham Track          8:05.48 (1st 13-14 Boys)
4. Thomas, Brenna      Waltham Track         9:05.41 (1st 9-10 Girls)
5. Bell, Morgan              Haverhill El               9:06.42 (1st 13-14 Girls)
6. Smith, Morris            Waltham Track         9:25.49 (2nd 13-14 Boys)
7. Poynter, Annabel      Town Track              11:01.45 (1st 11-12 Girls)
8. Ehler, Taylor              Waltham Track        11:06.71 (2nd 9-10 Girls)
9. Piwowar, Alexander  Nitehawks Sports    11:40.93 (1st 11-12 Boys)
10. Johnson, Aaron       CLCF Panthers       12:26.27 (1st 9-10 Boys)
11. Powers, Olivia         Town Track              12:30.58 (2nd 11-12 Girls)
12. Nyhan, Luke            Town Track              15:20.89 (2nd 9-10 Boys)