USATF New England Junior Olympics 1500m RW (Jun 18, 2011)

Here are the results of the USATF New England Junior Olympics 1500 meter race walk, held on June 18, 2011 on the track at Fitchburg State University

All ages raced 1500 meters
===============================================================
Boys
Dylan Greger           Innovation Academy           10:41.00 Intermediate age 15-16

Girls
Rosie Garvey           Amherst NH Track Club        11:01.91 Youth age 13-14
Alexandra Cullen       Amherst NH Track Club        11:02.21 Youth age 13-14
Valia Vaitones         Golden Spike Track and Field 11:25.91 Intermediate 15-16
Jacqueline Fitzgerald  Waltham Track Club           11:45.27 Midget - age 11-12

Results: 3000m National Masters Indoor Championships (Mar 4, 2011)

Results: 3000m National Masters Indoor Championships (Mar 4, 2011)

Here are the results of the 3000 meter race walk held as part of the 2011 National Masters Indoor Championships on Friday, March 4, 2011 Albuquerque, NM.

   2011 National Masters Indoor Championships - 3/4/2011 to 3/6/2011
                            Albuquerque, NM

Event 401  W30 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Manns, DaBeth            W34 Unattached,Washingt   25:29.97

Event 401  W40 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Graff, Darla             W43 World Class,Denver,   18:44.32

Event 401  W50 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pritchard, Vicki         W52 World Class           18:41.18

Event 401  W55 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Segell, Kerri            W55 New Mexico R,Santa    19:08.79
  2 Chavez Myers, Virginia   W58 New Mexico R,Albuqu   19:46.42

Event 401  W60 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Martino, Marianne        W60 High Altitud,Little   17:57.59
  2 Eichel, Yoko             W63 So Cal Track,Woodla   18:48.33
  3 Herman, Leslie           W63 New Mexico R,Albuqu   20:17.77
  4 Priest, Jeanette         W61 Unattached,Lewistow   20:44.10

Event 401  W65 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Steigerwalt, Jolene      W67 So Cal Track,San Di   20:52.00
  2 Frable, Kathleen         W65 So Cal Track,Ivins,   21:22.00
  3 Backlund, Darlene        W65 So Cal Track,Redmon   21:58.88

Event 401  W70 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Walters, Louise          W71 Sierra Racew,Nipomo   19:27.58
  2 Sinkovec, Rita           W71 High Altitud,Evergr   21:22.95


Event 908  M65 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Campbell, Richard        M65 So Cal Track,Orange   17:44.00
  2 Frable, Norman           M65 So Cal Track,Ivins,   22:19.28
 -- Budnik, Michael          M65 Unattached,Santa Fe         DQ   Lifting

Event 908  M70 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Beckett, James           M72 Marin Race W,Vacavi   17:45.27
  2 Nichols, Robert          M71 Unattached,Saint Lo   19:49.96
  3 Hosken, William          M73 Parkside Ath,Zion,    20:20.27
  4 Backlund, John           M71 So Cal Track,Redmon   20:42.86
  5 Krosinsky, Lenny         M71 New Mexico R,Albuqu   23:35.97

Event 908  M75 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Poisner, Alan            M76 Unattached,Overland   19:47.84
  2 Williams, Charles        M79 Atlanta Trac,Atlant   22:18.69


Event 903  M40 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Fabian, Raul             M43 Unattached,Denver,    16:41.32

Event 903  M45 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Blanchard, Michael       M49 High Altitud,Castle   17:25.92
  2 Dahlen, Neal             M48 Unattached,Fenton,    19:20.83
  3 Morrow, Art              M46 So Cal Track,Palm D   19:30.78

Event 903  M50 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Peckiconis, Stephen      M52 Cambridge Sp,Roslin   16:38.07

Event 903  M55 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Reed, Bill               M58 Pegasus A.C.,Kalama   17:12.53
  2 Blank, Peter             M56 Potomac Vall,Annand   19:50.36

Event 903  M60 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Andrew            M61 Pegasus A.C.,Whitti   16:11.16
  2 Gersh, John              M63 Potomac Vall,Columb   19:22.63

Records checklist

There have been several attempts at American Age-Group records recently. Officials,  athletes and event directors are reminded that the event and athletes must meet certain requirements. Here’s a quick checklist.

  • The race walk must be in an event limited to race walkers only.
  • You need five Judges if the race walk is on a track . You need a minimum of six Judges if the race walk is on the road.
  • At least one-half of the Judges must have a National or higher level certification and at least one Judge must have a Master or IAAF certification.
  • Road courses must be USATF or IAAF certified before the day of the event. For race walks 10 kilometers, or longer, the circuit cannot be longer than 2500 meters. For race walks less than 10 kilomters, the circuit cannot be longer than 1250 meters.
  • The race walk performance must be made in a bona fide event open to two or more clubs, schools, colleges or organizations which has been fixed and advertised before the day of competition.
  • Records are acceptable only in events that have been sanctioned by the USATF, a member organization of USATF or another member federation of the IAAF by competitors eligible to compete under IAAF Rules.
  • For track events over 10,000 meters and road events up and including the marathon, multiple events may be contested simultaneously. The race walker must complete the distance they entered in order for an intermediate time to be considered.
  • For events longer than the marathon,  race walkers may compete at a distance shorter than the stated race distance, but longer than the marathon. The race walker is eligible for records even if the stated race distance is not completed.

For a complete listing of American record requirements, check the current USATF Competition Rules Book. Rules regarding records begin in Article V, with Rule 260.

I’ll add to this list so be sure to check this page again. Thank you. —  Justin

# # #

Results: National Masters Indoor Championship 3000m RW (Mar 28, 2010)

Here are the results of the National Masters Indoor Championship 3000 meter race walks held at the Reggie Lewis Facility in Boston MA on Sunday, March 28, 2010.

W30 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    15 Taylor, Erin       W31 Johnson City, NY      15:15.61  
 
W40 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 --    10 Lanier, Gina       W44 Lincoln University,         DQ  
 
W45 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1     4 Garson, Rebecca    W45 Afton, VA             18:59.36  
 
W50 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1     2 Daniel, Maryanne   W51 Clinton, CT           18:07.54  
 --     8 Harvey, Maryann    W53 Farmingdale, NY             DQ  
 
W55 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    16 Topham, Debbie     W57 Mayville, MI          18:08.27  
 --     7 Grandison, Delores W57 Townsend, DE                DQ  
 
W60 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1     5 Geer, Panseluta    W63 Hazlet, NJ            19:09.23  
  2     3 Frable, Kathleen   W64 Ivins, UT             19:28.20  
  3    12 Priest, Jeanette   W60 Lewistown, MT         20:43.50  
 
W65 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    14 Steigerwalt, Jolen W66 San Diego, CA         19:55.84  
  2     9 Homer, Carole      W69 Laramie, WY           24:25.21  
 
W70 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 --    13 Sinkovec, Rita     W70 Evergreen, CO               DQ  
 
W80 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1     6 Gordon, Miriam     W84 Hollywood, FL         25:30.41  
 
M35 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 --    45 Jackson, Michael   M37 Red Lion, PA                DQ  
 --    49 Pittman, Chris     M37 Laguna Beach, CA            DQ  
 
M45 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    50 Talcott, Dave      M49 Johnson City, NY      14:17.04  
  2    47 Logan, Bruce       M45 New York, NY          16:07.89  
  3    42 D'Elisa, Paul      M46 Manorville, NY        18:51.99  
 --    51 *Murphy, Patrick   M49 County Kerry, IA           DNF  
 
M50 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    46 Lawrence, Donald   M50 Loudonville, NY       15:49.48  
  2    48 Peckiconis, Stephe M51 Roslindale, MA        15:53.56  
  3    43 Epstein, Larry     M51 Stoneham, MA          17:09.95  
 --    44 Hallmark, David    M50 Rye, NH                    DNF  
 --    41 Craig, Rod         M51 Bad Axe, MI    DQ Interference
 
M55 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    31 Blank, Peter       M55 Annandale, VA         18:51.55  
  2    40 Tuers, Richard     M56 Watervliet, NY        21:24.58  
 
M60 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    38 Schmid, Chris      M63 Wooster, OH           14:20.64  
  2    36 Keating, Robert    M63 Nashua, NH            15:13.02  
  3    39 Smith, Andrew      M60 Whittier, NC          15:17.42  
  4    33 Frable, Norman     M64 Ivins, UT             16:06.10  
  5    32 Diener, Jay        M61 Hampton, NH           17:54.22  
  6    34 Fredericks, John   M62 Brick, NJ             17:59.38  
  7    35 Harriman, Bill     M62 Tewksbury, MA         19:26.66  
  8    37 Light, Joe         M62 Westerly, RI          19:33.55  
 
M65 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    23 Jasionowski, Leon  M65 East China, MI        16:44.57  
  2    25 Knatt, Thomas      M69 Groton, MA            18:49.97  
  3    21 Dubow, Joel        M67 Tucker, GA            19:47.41  
  4    27 Mansbach, Charles  M65 Waban, MA             19:49.68  
 --    29 Rosenthal, Michael M67 Arlington, VT               DQ  
 --    26 Lance, Doug        M68 Dublin, OH                  DQ  
 
M70 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    17 Beckett, James     M71 Vacaville, CA         17:42.96  
  2    28 Nichols, Robert    M70 St. Louis, MO         20:45.18  
  3    20 Davis, Gustave     M72 Orange, CT            21:47.61  
 --    22 Hosken, William    M72 Zion, IL                    DQ  
 
M75 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 --    24 Julian, Jim        M76 Houston, TX                 DQ  
 
M80 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    30 Starr, John        M81 Wallingford, PA       20:08.03  
 
M85 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    19 Boyle, Charles     M86 Annapolis, MD         23:11.86  

The race walk officials included Ginger Armstrong (recorder), Maryanne Daniel, Ron Daniel, Tom Knatt, Justin Kuo, Harry Brooks, Bill Pollinger (chief), and Steve Vaitones.

Complete judging summaries are available here.

FinishLynx images are available below.[salbumthumbs=3,1,n,n,center]

(Full size images are available on Picasa.)

RESULTS: Brockton 3.8 mile RW (Feb 18, 2008)

Here are the results of the Kathy & Ken Hayden, 3.8 Mile (6 kilometer) Race walk, held at D.W. Field Park, Brockton MA on Monday, February 18, 2008. The event was not judged.

Thank you. — Justin Kuo

 1 Mark Fenton, Scituate        37:09
 2 Steve Vaitones, Waltham      37:09
 3 Charlie Mansbach, Newton     39:35
 4 Paul Schell, Malden          40:22
 5 Justin Kuo, Brookline        40:35
 6 Josef dellaGrotte, Watertown 46:00